kar leoparı

zinzinzibidi blog

Kişisel bloğuma hoş geldiniz!

Her ne kadar blogların artık eski kadar popüler olmadığı söylense de bir konu hakkında tatmin edici bilgilere ulaşmak için en iyi kaynaklar bloglardır. Çünkü bloglar kişilerin uzmanlık alanları içinde ele aldıkları konuların herkes tarafından öğrenebildiği bir sosyal paylaşım platformudur. Örneğin; turisttik bir yeri ziyaret etmeden önce bu yer hakkında Vikipedi'den bazı bilgiler edinmek pek bir anlam ifade etmez. Çünkü birey ziyaret edeceği yer hakkında daha önce burayı ziyaret etmiş başka birinin deneyimlerini ve yorumlarını okumak isteyecektir. Yerin en meşhur yemeği hakkındaki bilgiler ve eleştiriler, demografik yapısı hakkındaki bilgilerden çok daha çekicidir ki blogların kuruluş amacı da budur. Ziyaretçilere bir konu hakkında öznel, ayrıntılı ve doyurucu bilgiler vermek. Ben de sahip olduğum bilgiler ve edindiğim deneyimler ışığında sizlere ilgi alanıma giren konular hakkında bilgi vermek için bu bloğu oluşturdum.

Keyifli okumalar!

Genel Blog Yazıları

Microsoft Visual Studio 2017 ile ASP.NET Core MVC projesi oluşturma
Visual Studio 2017 ile ASP.NET
Core MVC Projesi Oluşturma

Microsoft Visual Studio 2013 ile nasıl MVC 4 projesi oluşturulacağını Web Tasarım Derslerinde anlatmıştım. Gelişen teknoloji ve güncellemeler ile birlikte Visual Studio 2017 Preview web developer'ların hizmetine sunuldu. VS 2013 yayından kaldırıldı. Birkaç ay önce VS 2017 Preview'in ilk sürümünü indirdim ve bilgisayarıma kurdum. Benim için tam bir hüsrandı. VS 2013 ile geliştirilebilen MVC 4 projeleri VS 2017 Preview'in ilk sürümünde yapılamıyordu. Yaptığım uzun araştırmalar sonucunda aynı sorunu yaşayan binlerce kullanıcı olduğunu ve Microsoft'un MVC'yi ASP.NET Core adı altında geliştirdiğini öğrendim.

Devamını oku
colorful mobile browsers
Web Tarayıcısı Rengini
Akıllı Telefonlar için Değiştirme

Bu makalemde mobil tarayıcılarda tarayıcı renginin nasıl değiştirilebileceğini öğrenebilirsiniz. Anlatacaklarım web tasarım alanı ile ilgilidir. Bu sebeple tarayıcı eklentisi, smartphone uygulaması ya da başka herhangi bir tür yazılım bu makalenin konusu değildir. Önemli bir uyarı daha yapmakta fayda var. Makalede açıkladığım noktalar Android telefonlarda sorunsuz çalışırken, Windows Phone ve iOS işletim sistemli telefonlarda tam olarak çalışmamaktadır. Bu yüzden test sırasında Android işletim sistemli bir telefon kullanmanız yerinde olur.

Devamını oku
war thunder
War Thunder
Göklerin Fatihi Olun

Yoğun bir günün ardından eve gelip vakit geçirmenin ya da sıkıcı bir haftasonunu değerlendirmenin en iyi yolundan biri video oyunu oynamaktır. War Thunder ise bu gibi durumlarda kurtarıcınız olabilir. Düşük sistem gereksinimlerine sahip olması ve binlerce kişi tarafından tercih edilmesinin sebebi bağımlılık yapabilecek derecede eğlenceli bir oyun olmasından kaynaklanmaktadır.

Devamını oku
boinc
BOINC Nedir?
Ne İşe Yarar?

BOINC, gönüllülük esasına dayanan açık kaynak dağıtımlı hesaplama yazılımıdır. 2002 yılında Kaliforniya Berkeley Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Büyük çaplı bilimsel araştırmaların hızlı bir şekilde analiz edilebilmesi için süper bilgisayarlara ihtiyaç vardır. Süper bilgisayarların ise çok pahalı ve maliyetli olması yüzünden BOINC programı doğmuştur.

Devamını oku
mvc and footer
MVC ile Otomatik Footer Tarihi

Bugüne kadar birden fazla web sitesi tasarladıysanız ve tasarımlarınızda benim gibi ASP.NET MVC'yi tercih ediyorsanız yeni yılın ilk günü footer'daki sene bildirimlerini değiştirmenin ne kadar zahmetli ve gereksiz bir uğraş olduğunun da farkındasınızdır. Bu makalemde MVC ile bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğinizi öğreneceksiniz. Oldukça kısa bir makale olacak.

Devamını oku
şahane bir akıl
Şahane Bir Akıl

Bu makalemde kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi; sağduyulu, düzenli, kültürlü ve gelişime açık bir yaşama sahip olabileceğinizi öğreneceksiniz. Birazdan anlatacaklarım son bir aylık hayat tecrübelerime dayanılarak analiz edilmiş ve derlenmiştir. Yazacaklarım eleştiriye açıktır. Bu yüzden bu yazıda anlatılanları belirli bir akıl süzgecinden geçirmenizi ve kendi yaşamınıza uyarlamanızı öneririm.

Devamını oku
20 mart 2015 güneş tutulması
20 Mart 2015 Güneş Tutulması

Bu ay şüphesiz en ilgi çekici gök olayı 20 Mart günü gerçekleşecek Güneş tutulması olacak. Konu hakkında internette birçok astrolojik makale varken neden şu ana kadar bilimsel bir makale yazılmış hâlâ anlamış değilim. Tutulmanın aşk veya iş hayatınızda bir çığır açacağını sanmıyorum; fakat astronomi ile ilgileniyorsanız izninizle sizin için internetten derlediğim bilgileri paylaşayım.

Devamını oku
adidas logosu
MVC ile Özelleştirilmiş Sayfa Paylaşım Görseli

Bilindiği üzere bir sayfayı sosyal medyada paylaşmak için "Google+'da paylaş" ya da facebook paylaş düğmesine tıklanıldığında varsa eğer sayfanın görseli ile birlikte sayfa başlığı, açıklamaları ve sayfa bağlantısı paylaşılmaktadır. Standart olarak bir HTML sayfasında, sayfanın paylaşım görseli head etiketi içerisine yazılan image_src yöntemi ile oluşturulur.

Devamını oku
adidas logosu
Bir Adidas Müşteri Memnuniyeti Hikayesi

Amacım Adidas firmasını yerin dibine sokmak değil, sadece kalitesindeki düşüşü, müşterilerine verdiği önemi ve ticaret ahlakını sizlere göstermek. Bu hikâye iki kez aynı model Adidas marka ayakkabı alan bir müşteri hakkında. Hikâyedeki karakter, hayran olduğu bir modeli satın alıyor ve bir süre sonra ürün yıprandığı için ürünü incelemeye veriyor. Müşteriyi haklı buluyorlar ve incelemeden sonra ona hatalı ayakkabı tutarında bir senet veriliyor.

Devamını oku
en iyi on modern ana muharebe tankı
En İyi 10 Modern Ana Muharebe Tankı

Muharebe etkinliği azaldığı söylense de birçok ordu hâlâ kara savaşlarının en güçlü araçları olan tankları kullanmayı tercih ediyor. Bu bölümde silah gücü, zırh koruması, hız ve ağırlık gibi bazı teknik bilgilere göre çağımızın modern en iyi on tankını sıralayacağız.

Devamını oku
çaykur çayları arasındaki farklar
Çaykur Çayları Arasındaki Farklar

Piyasada Altınbaş, Tiryaki, Kamelya gibi çeşitli Çaykur çayları mevcuttur. Peki bunlar arasındaki farklar nelerdir? Bu makalemde Çaykur ürünlerinin aralarındaki farkları sizlere anlatacağım. Çaylar genel olarak iki türdür. Siyah ve yeşil çay. Yeşil çay, hasattan sonra yapraklar okside olmadan buhara tabi tutulması ile üretilir.

Devamını oku
bankalar nasıl havadan para yapar?
Bankalar Nasıl Havadan Para Yapar?

Banka denildiğinde aklımıza ilk olarak vadeli – vadesiz mevduatlar, faiz oranları, ihtiyaç kredisi, kredi kartı gibi bankacılık terimleri ve hizmetleri gelir. Bir bankanın nasıl gelir elde ettiği sorulduğunda ise fazla paraları olan kişilerin bu fazla paralarını faiz kazancı elde etmek, birikimlerini güvenli bir yerde tutmak gibi amaçlarla bankaya yatırdığını ve bankanın da fazla paraları ihtiyacı olan kişilere belli bir faiz karşılığında borç olarak verdiği hikâyesini anlatırız.

Devamını oku

Kitap Blog Yazıları

tatar çölü
Tatar Çölü
Dino Buzzati

İtalyan edebiyatının köşe taşlarından Dino Buzzati’nin ilk romanı olan Tatar Çölü, modernist edebiyata yapılmış en önemli katkılardan biri. Genç teğmen Giovanni Drogo, ilk görev yeri olarak Tatar Çölü’ndeki Bastiani Kalesi’ne tayin edilir. Uzun boylu kalmak istemediği bu sınır bölgesinde geçirdiği seneler ona, vaktiyle gözünde büyüttüğü zafer tutkusunun kofluğunu ve askerlik hayatının monotonluğunu öğretir. “Yaşamı boyunca beklediği an” bir türlü gelmez. Zamanla “sesi, ihtiyar sesine dönüşür”, “bakışları çok yaşlı bir adamın bakışları gibi sarımtırak ve camdan bir görünüş alır”. Varoluşun anlamsızlığı, boylu boyunca serilir önüne. Gündelik hayatın durağan ritmi, alışkanlıkların uyuşturucu etkisi ruhunun derinliklerine işlerken Tatar Çölü’nün sadece kendisinin değil aynı zamanda insanlığın sınır bölgesi olduğunu anlar. Edebiyatta Beckett, Camus ve Kafka’nın başlattığı varoluşsal sorgulamaya karmaşık bir boyut katan, zengin bir anlatı Tatar Çölü.

Devamını oku
çavdar tarlasında çocuklar
Çavdar Tarlasında Çocuklar
Jerome David Salinger

1951 yılında basılan kitap, Salinger’in ilk ve tek romanıdır. Çıktığı andan bu yana ilgi gören roman, ergenlik dönemindeki bir çocuğun dünyayı algılayış biçimini bize anlatırken, yetişkinlerin düzenine karşı olan isyanını da başarılı bir dil ile aktarıyor. Samimi dili ve karakterin içinde bulunduğu duyguların okuyucuya olan yansıması, onu kısa sürede dünya edebiyatı listelerinde ilk sıralara taşıyor. Romanda, Holden’in okuldan atılması ile başlayan hikaye onun evden uzaklaşması sonucu başına gelenler ile devam ediyor. Daha önce de iki okuldan kovulan kahramanımız bu olay sonucunda ailesi ile yüzleşmemek için evden kaçıyor. Bavullarını alarak tarih öğretmeninin yanına gelen Holden, hocasının tutumundan rahatsız oluyor ve burada fazla uzun süre kalmıyor. Ergenlik çağının getirdiği isyankar tutum ile yetişkinlerin düzenine adeta kafa tutan kahramanımızın bir sonraki durağı öğrenci yurdu oluyor.

Devamını oku
karakalpak kızı
Karakalpak Kızı
Tulepbergen Kaipbergenov

1900'lerin başı… Rusya'da devrim oluyor… Ve bir Karakalpak kadının, beraberinde bir Karakalpak köyünün kaderi değişiyor… Cumagül'ü annesininkinden farklı bir kader beklememektedir. Yıllar önce bay (bey) olan babası tarafından annesi çocuğuyla birlikte nasıl kapı önüne konduysa, yıllar sonra o da kızı ile sokağa atılıp kaderine terk edilecektir. Kaderini kendi elleriyle yaratmak için evleneceği kişiyi kendi seçmesine rağmen, bunu değiştiremez Cumagül. Kucağında çocuğuyla sokağa atılıverir bir gün… Bu anneden kıza geçen bir kader değildir aslında. Bunun değişebileceğini, odun satmak için kasabaya gittiği ilk gün, tesadüfen duyduğu miting konuşmalarından öğrenir Cumagül: Kadınlar da erkeklerle eşit haklara sahiptir.

Devamını oku
karamazov kardeşler
Karamazov Kardeşler
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

1025 sayfalık oldukça uzun bir kitap Karamazov Kardeşler. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin ölmeden önce yazdığı son kitaptır aynı zamanda. Daha önce Suç ve Ceza'yı okumuştum ama bu kitabın yeri bir başka. Bir başyapıt diyebilirim. Kitabın akıcılığı oldukça üst düzeyde. Yazar kitabı kendi konuşmasıyla anlatmaya başlıyor ve kitap boyunca Karamazov Kardeşlerin yaşamına tanık oluyoruz. Süslü ifadeler yok. Fransızca konuşmalar az düzeyde. Okuyucuyu sıkmıyor. Dört gün gibi bir sürede bitirebildim Karamazov Kardeşleri. Kitabın ilk yarısı biraz sıkıcı gelebilir. Fakat özellikle ikinci yarısı ve sonlara doğru anlatılan mahkeme bölümleri şahane olmuş. Hatta bu kitabı hukuk okuyan ya da hukuksever herkese tavsiye edebilirim. Mümkünse bu kitabı okumadan hukuk hayatına atılmasınlar. Duruşma kısmı öyle güzel anlatılmış ki kendinizi adeta mahkemeye canlı tanık oluyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Devamını oku
savaş ve barış
Savaş ve Barış
Lev Nikolayeviç Tolstoy

Ne zaman Savaş ve Barış kitabını görsem Platon'un ünlü sözü aklıma gelir: "Savaşın sonunu sadece ölüler görür." Bu da öyle bir kitap. Savaş ve barış üzerine. 1808 sayfa gibi ömrünüze ömür katacak kadar da uzun. Hatta şu ana kadar okuduğum en uzun kitap. Fakat okurken hiç keyif almadığım bir an olmadı. Öyle güzel yazmış ki Lev Nikolayeviç Tolstoy, okurken kendinizi bir anda 1800'lerin Çarlık Rusya'sında buluyorsunuz.Resmi bir davet ile başlıyor Savaş ve Barış. Bu davette kitap boyunca hikâyelerini okuyacağımız birçok karakteri tanıyorsunuz. Bu sebeple başlarda "Bunca karakter ismi de nereden çıktı?" diye kendinize sorarsanız bilin ki Tolstoy bize en başta karakterleri tanıtıyor ve kitap boyunca da tanıdığımız karakterlerin neler yaşadığına tanık oluyoruz. Yine de bazen karakterlerin kim olduğunu hatırlamakta güçlük çekiyoruz. Bunun için aşağıda sizin için hazırlamış olduğum roman karakterleri bölümünü kullanabilirsiniz. Takıldığınız yerde daima bu küçük karakter sözlüğünü kullanabilirsiniz.

Devamını oku
tutunamayanlar
Tutunamayanlar
Oğuz Atay

Ülkemizin en değerli yazarlarından biri olan Oğuz Atay’ın yazıldığı dönemde büyük tartışma konusu olmuş eseri Tutunamayanlar, 1972 yılında yayımlanmıştır. Eser, bilinç-akışı tekniğiyle döneme damgasını vurarak Türk Edebiyatı’nda yeni bir çağı başlatmıştır. Pek çok eleştirmen, Tutunamayanlar’ı Türk Dili’nde yazılmış en iyi eser olarak değerlendirmektedir. Tutunamayanlar Oğuz Atay ismiyle özdeşleşmiş bir roman olarak, büyük yazarımızın hayatından izler taşımasıyla da kısmen otobiyografik bir eser olarak da değerlendirilebilir. Roman, son derece üst düzey diliyle çevirisi en zor romanlar arasında yer alır. Tutunamayanlar, sadece birkaç dile çevrilebilmiştir. “Het leven in stukken” adı altında Flemenkçeye (Hollanda Dili) çevrilen eser, eserin Hollandalı çevirmenine ödül kazandırmıştır.

Devamını oku
yabanci
Yabancı
Albert Camus

1942’de yayımlanan Yabancı, romancı, tiyatro yazarı ve düşünür olarak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yalnız Fransa’da değil tüm dünyada kuşağının sözcüsü ve yol göstericisi olarak kabul edilen Albert Camus’nün, ilk ve en çok ses getiren yapıtıdır. Romanda, işlediği bir suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan bir “yabancı” aracılığıyla, XX. yüzyıl insanının içine düştüğü yabancılaşma anlatılır. Bir türlü ele geçirilemeyen “anlam”ın sürekli aranışını, bilincin toplumdan ve dış dünyadan kopuşunu, topluma yabancı duran kahramanın çevresiyle ve toplumla arasındaki çatışmayı anlatan roman, büyüleyici gücünü arka plandaki derin ve suskun acıdan alır. Camus, genç kahramanı Meursault’nun dış dünyayla arasına koyduğu mesafeyi, kendine ve topluma yabancılaşmasını, annesinin ölümü dahil her şeye nesnel bir biçimde yaklaşmasını büyük bir ustalıkla dile getirir.

Devamını oku
alice harikalar ülkesinde
Alice Harikalar Ülkesinde
Lewis Carroll

Roman, Alice adında bir kız çocuğunun, bir tavşan deliğinden geçerek girdiği fantastik bir dünyada başından geçen hikâyeleri anlatır. Bu hikâyeler yoluyla yetişkinlerin dünyasının, saf, temiz bir çocuğun gözünden ne kadar saçma göründüğünü gözler önüne sermektedir. Alice Harikalar Diyarında, dünya çocuk edebiyatının en tanınmış klasiklerinden birisi olarak kabul edilir. Ancak yalnızca çocuklara değil, yetişkinlere de hitap eden fantezi, roman, oyun ya da epik şiir olarak de değerlendirilmiştir. Viktorya döneminin politik ve dini çekişmelerini hicveden bir alegori, bir sembolizm olarak da görülmüştür.

Devamını oku
aynanın içinden
Aynanın İçinden
Lewis Carroll

Alice Harikalar Ülkesinde'yi okuyanlar, o romandaki küçük Alice'in peşine takılıp o büyülü ülkede dolaşanlar, Aynanın İçinden adlı bu kitapta bir başka dünyanın içinde yeni bir yolculuğa çıkıyorlar. Alice, kedisinin yavrusu Kitty'yi de yanına alarak evindeki kocaman aynanın içene, yani Ayan-Ev'e girer. Bu evde, kendi evindeki her şeyin tıpkısı vardır, kitapların bile. Tek farkı, her şeyin ters oluşudur, öyle ki: yazılar bile tersinden yazılmaktadır bu ülkede; zaman ve olaylar da geriye gitmektedir. Alice bu garip Ayna-Ev'e girer girmez, kendini satranç taşlarının doldurduğu bir Ayna-Dünya'da bulur. Şah ile Vezir'in yerini alan Kızıl Kral ile yüz bir yaşındaki Kızıl Kraliçe, bu yeni dünyanın başkişileridir. İşin tuhafı, bu Ayna-Dünya'nın her yerinin bir satranç tahtasına benzemesidir. Herkes geriye doğru yaşamak-tadır. Yün ören koyunlar, saman yiyen bir Kral, Alice'in uğruna birbiriyle dövüşen Beyaz Şövalye ile Kızıl Şövalye, birbirinden tuhaf yaratıklar, Ayna-Ev'in içindeki bu renkli dünyada Alice'i şaşkınlıktan şaşkınlığa sürüklerler. Başlangıçta sıkıntı çekse de sonunda Alice de bu dünyaya uyum sağlar. Kedisiyle birlikte bu serüvenin içine doludizgin dalar.

Devamını oku
bin dokuz yüz seksen dört
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
George Orwell

1948 yılında tamamlanan ve 1949 yılında yayınlanan bu roman yazar George Orwell'ın Hindistan görevi sırasında İngiliz hükûmetinin sömürgelerini korumak için ne kadar acımasız ve diktatör olabileceğini anlamasından sonra kaleme alınmış ve günümüze kadar etkilerini sürdürmüştür. Kitap baştan sona Winston Smith'in despot bir yönetimde hayatta kalma çabasını anlatsa da despot yönetimden önce yaşayan insanlarla yaptığı sohbetler ve tuttuğu gizli bir günlük onun özgürlüğe karşı olan özlemini dile getirmektedir. George Orwell, kitap boyunca Winston'ın hayatını ve yaşadığı zorlukları süslü olmayan gerçekçi bir dille okuyucuya sunmaktadır. Kimi yerlerde hikâyelerin uzun tutulması okuyucuyu biraz sıksa da verilmek istenen mesajın açık olması ve ilerleyen sayfalarda Winston'ın başına neler geleceğine dair merak uyandırması kitabın akıcılığını arttırmaktadır. Özellikle kitabın sonlarına doğru Winston'ın yaşayacağı mı yoksa "buharlaşacağı mı" konusu okuyucuyu kitaba bağlamaktadır. Julia ile yaşadığı aşkın anlatımı ise takdire şayandır.

Devamını oku
hayvan çiftliği
Hayvan Çiftliği
George Orwell

Hayvan Çiftliği, (orijinal adıyla Animal Farm) George Orwell'in mecazi bir dille yazılmış, fabl tarzındaki siyasi hiciv romanı. Roman ilk olarak 1945'te Birleşik Krallık'ta yayımlandı. 1996'da ise geçmiş tarihler için verilen Retro Hugo Ödülü'nü 1946 senesi için aldı. Roman, Stalinizmin eleştirisidir. Totalitarizme karşı bir solcu olan Orwell bu romanında SSCB'nin kuruluşundan itibaren meydana gelen önemli olayları kara mizah yoluyla ve mecazi bir dille anlatır. Hayvan Çiftliği çok yankı uyandırmış ve olumlu eleştiriler almıştır. Bir Stalinizm eleştirisi olmakla birlikte, II. Dünya Savaşı yıllarında müttefiklerini kızdırmak istemeyen Birleşik Krallık'ta sansüre uğramıştır. Romanın çizgi filmi çekilirken CIA tarafından değiştirildiği iddia edilmektedir. Roman 1999'da bu kez konusuna daha sadık bir senaryoyla filme çekilmiştir.

Devamını oku
amok koşucusu
Amok Koşucusu
Stefan Zweig

İntihar, Stefan Zweig'ın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamanın bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederike'yi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlara yaşatıyor. Amok Koşucusu'nda yer alan öykülerin ortak izleği de intihar. Kendi yaşamından ya ada tarihteki gerçek kişilerin yaşamlarından kesitler katarak yazdığı bu öykülerde Stefan Zweig'ın duyarlı kişiliğini, olağanüstü gözlem gücünü olduğu gibi sayfalara yansıttığını görüyoruz. Yazdığı öykülerin en başarılı örneklerinin yer aldığı bu kitapta, bir uzun öykü olan Amok Koşucusu bir baş yapıt. İnsanı en güçsüz, en savunmasız yönleriyle ele alıp, insan ruhunun en derin katmanlarına inmeyi bilen, bütün bunları son derece canlı, ayrıntılı, çok yönlü bir anlatımla kaleme alabilen, okuru gerçekten etkileyebilen bir yazar Stefan Zweig. Yazdıklarının üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına karşın, öykülerinin, romanlarının bugünkü kuşaklar tarafından da aynı ilgiyle okunması, onun kalıcı bir yazar olduğunun en büyük kanıtı. Amok Koşucusu'nun bu yeni çevirisinde, daha önceki basımda yer almayan öyküler de bulunuyor.

Devamını oku

Sinema Blog Yazıları

donne-moi des ailes (2019)
Donne-moi des ailes (2019)
Film Tanıtımı

2019 yılı Fransız yapımı olan Donne-moi des ailes, Fransız sinemasının en güçlü filmlerinden biri. Film boyunca zaman zaman sıkılsanız da konusu güzel ve 14 yaşındaki bir gencin nasıl cesur olabileceğine tanık olmak heyecan verici. Film ayrıca gerçek bir hikâyeden esinlenilmiştir.

Devamını oku
ballon (2018)
Ballon (2018)
Film Tanıtımı

2018 yılı Alman yapımı olan Ballon filmi oldukça başarılı bir özgürlük hikâyesidir. 70 ve 80'lerde doruğa tırmanan Batı - Doğu Almanya gerilimi filmde kendisini hissetirmekte ve Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya iltica etmek isteyen bir ailenin özgürlüklerine kavuşmak için azimle nasıl çalıştıklarını izleyiciye sunmaktadır. Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan bu film birçokları tarafından bilinmese de Avrupa sinemasının başyapıtlarından biri olarak değerlendirilebilir.

Devamını oku
303 (2018)
303 (2018)
Film Tanıtımı

2018 Almanya yapımı bu film yolculuk ve aşk filmi sevenler için ideal. Film boyunca hem Avrupa'nın birçok kentini tanımış hem de ikilinin başından geçenlere tanık oluyorsunuz. Kimi zaman konuşmaların uzaması filmi sıksada Avrupa filmlerinin kalitesi senaryoda kendini belli ediyor.

Devamını oku
adams æbler (2005)
Adams æbler (2005)
Film Tanıtımı

2005 yılı Danimarka yapımı olan Adem'in Elmaları filmi oldukça başarılı bir kara mizah örneğidir. Eğer aranızda bu filmi hâlâ izlemeyen varsa mutlaka izlemesini öneriyorum. Neo-Nazi olan bir adam cezası gereği kilisede toplum hizmeti yapmak zorundadır. Kilisede tanıştığı rahip hayatını değiştirecektir.

Devamını oku
song of the sea (2014)
Song Of The Sea (2014)
Film Tanıtımı

2014 yılında vizyona giren bu animasyon filmi mükemmel denilebilecek bir görsel şölen eşliğinde izleyiciye sunulmuştur. Her ne kadar çocuklar için bir film olsa da sahnelerdeki şahane ayrıntıların kaçırılmaması için yetişkinler tarafından da izlenmelidir. Fok balığına dönüşebilen Saoirse, kendisi gibi sihirli yetenekleri olan diğer kişileri kurtarmak için kardeşi ile birlikte ruhlar dünyasına macera için gider.

Devamını oku
starred up (2013)
Starred Up (2013)
Film Tanıtımı

Ülkemizde Haziran 2014'te vizyona giren Starred Up, 2013 yapımı bir İngiliz filmi. IMDB oy istatistiklerine göre konuşacak olursak dünya çapında çok ses getirmemiş. Buna rağmen popüler filmlerden sıkılanlar ve anlamlı yapıtlar izlemek isteyenler için ideal. Özellikle '98 yapımı American History X filmini beğendiyseniz bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Devamını oku
our secret universe the hidden life of the cell
Our Secret Universe - The Hidden Life of The Cell

2012 yılında BBC tarafından yayınlanan bu belgeselde bir hücrenin saklı dünyasına adım atacaksınız. Virüslerin insan vücuduna nasıl girdiğini ve milyarlarca yıllık evrimleri ile birlikte bir hücreyi nasıl ele geçerdiklerini öğrenebileceksiniz. Belgesel 720p HD formatındadır. İyi seyirler dilerim.

Devamını oku
muhtemelen izlemediğiniz 10 yabancı film
Muhtemelen İzlemediğiniz 10 Yabancı Film

Bu bölümde muhtemelen daha önce izlemediğinizi tahmin ettiğim on adet yabancı film önereceğim. Sıralama önemli değildir. Meksika sinemasının en iyi filmi gözüyle bakılan bu film, farklı hayatlar süren insanların bir trafik kazası sonucunda kaderlerinin nasıl kesiştiğini anlatıyor. Fakat bu olayın sanatsal ve ustaca anlatılması filmi dünyanın en iyi filmlerinden biri konumuna getiriyor.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku

Müzik Blog Yazıları

mayıs 2021
Mayıs 2021
Top 5

Bu makalemde Mayıs 2021'e ait en iyi beş yabancı parçayı bulabilirsiniz. Yıldızı yeni yeni parlayan Cannons grubuna ait harika bir soothing parça. a-ha grubuna ait Take On Me parçasının harika bir cover'ı. Son derece neşeli ve eğlenceli bir parça. Az bilinen underrated parçalardan biri. Canlı versiyonunu da dinlemenizi tavsiye ederim. Çok tatlı bir sese sahip Telenova'nın en güzel şarkısı. Canlı versiyonu da çok güzeldir.

Devamını oku
en iyi rusça şarkılar
En İyi Rusça Şarkılar

Bu makalemde en iyi Rusça şarkıları keşfedebilir, dinleyebilir ve indirebilirsiniz. Şarkıları indirmek için player'ın üzerinde sağ tıklamanız ve "Sesi farklı kaydet"i seçmeniz yeterlidir. Rusça bir şarkı olmasına rağmen Ukraynalı grup Vremya i Steklo'ya ait oldukça dinamik bir parça. Nyusha'nın en cool parçası. Aynı zamanda en derin Rusça şarkılardan biri.

Devamını oku
mayıs 2015
Mayıs 2015
Top 5

Bu makalemde Mayıs 2015'e ait en iyi beş yabancı parçayı bulabilirsiniz. Genç bir grup olan Echosmith'in çıkardığı en iyi şarkı. Ed Sheeran'ın düeti ile hareketli bir Hoodie Allen parçası. Fransız Jabberwocky grubunun eczacılığı bırakıp müzikle uğraşmaya başladıktan sonra çıkardığı kaliteli bir pop şarkısı. Yeni Zellandalı Lorde'nin en iyi parçası olarak bilinmektedir. Oldukça kaliteli bir elektronik şarkı. Lacoste'un reklam müziği olarak da kullanılmıştır.

Devamını oku
nisan 2015
Nisan 2015
Top 5

Bu makalemde Nisan 2015'e ait en iyi beş yabancı parçayı bulabilirsiniz. Ariana Grande'nin 2014 yılında My Everything adlı albümünden The Weeknd ile düeti. Indila'nın en hareketli parçası. Albüm versiyonundan daha güzel olan Lykke Li parçası. Lily Allen'ın hareketli ve neşeli bir parçası. Here With Me parçasının en iyi remix versiyonu.

Devamını oku
sterephonics
Stereophonics - Mr. Writer Şarkısının Anlamı

Bu makalemde İngiliz alternatif rock grubu Stereophonics'e ait Mr. Writer parçasının sözlerinin ne anlama geldiğini açıklayacağım. Şarkıyı henüz dinlemediyseniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Şarkı 2001 yılına ait ve Stereophonics'in en beğenilen parçalarından biri. Sözlerin hikâyesi ise şöyle: Stereophonics 2000 yılında turneye çıkar. Turne boyunca bir müzik dergisinin yazarı grupla beraberdir. Müzik eleştirmeni olan yazar, grup ile birlikte yer, grup ile birlikte içer, grup ile birlikte güler ve eğlenir.

Devamını oku
butterfly caught
Butterfly Caught Şarkısının Anlamı

Bu makalemde trip-hop müzik türünün kurucusu Massive Attack grubunun en karanlık parçası olan Butterfly Caught şarkısının anlamını ve şarkının kimin ya da ne için yazıldığını analiz etmeye çalışacağım. Şarkıyı henüz dinlemediyseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Şarkı, kimin için ya da niçin yazılmış 3D'den, yani Massive Attack vokalisti Robert Del Naja'dan başka kimse bilmiyor.

Devamını oku
massive attack
En Karanlık 7 Massive Attack Parçası

Bu yazımda sizlere trip-hop türünün kurucusu İngiliz Massive Attack grubuna ait yedi parça tanıtacağım. Listedeki şarkıların birçoğunun kimin ya da ne için yazıldığı hâlâ bilinmemektedir. Sayfadaki tüm parçaları tarayıcınızdan dinleyebilirsiniz. Size tavsiyem şarkıların 320 kbps kalitesinde MP3 ya da daha yüksek kalitede FLAC versiyonlarını dinlemeniz. Daha iyi bir deneyim için 5+1 ses sisteminde, Winamp EQ Techno ayarında ve Winamp Enhancer eklentisi ile dinlemenizi öneriyorum.

Devamını oku
değer verilmemiş 100 yabancı şarkı
Değer Verilmemiş 100 Yabancı Şarkı Bölüm 1

Dört bölümlük bu makalemde birçokları tarafından henüz keşfedilmemiş ya da değer verilmemiş 100 yabancı parçayı sizlere tanıtacağım. Sıralamanın bir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Hepinize keyifli dinlemeler!

Devamını oku
değer verilmemiş 100 yabancı şarkı
Değer Verilmemiş 100 Yabancı Şarkı Bölüm 2

Dört bölümlük bu makalemin ikinci bölümünde birçokları tarafından henüz keşfedilmemiş ya da değer verilmemiş 100 yabancı parçayı sizlere tanıtmaya devam ediyorum. Sıralamanın bir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Hepinize keyifli dinlemeler!

Devamını oku
değer verilmemiş 100 yabancı şarkı
Değer Verilmemiş 100 Yabancı Şarkı Bölüm 3

Dört bölümlük bu makalemin üçüncü bölümünde birçokları tarafından henüz keşfedilmemiş ya da değer verilmemiş 100 yabancı parçayı sizlere tanıtmaya devam ediyorum. Sıralamanın bir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Hepinize keyifli dinlemeler!

Devamını oku
değer verilmemiş 100 yabancı şarkı
Değer Verilmemiş 100 Yabancı Şarkı Bölüm 4

Dört bölümlük bu makalemin son bölümünde birçokları tarafından henüz keşfedilmemiş ya da değer verilmemiş 100 yabancı parçayı sizlere tanıtmaya devam ediyorum. Sıralamanın bir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Hepinize keyifli dinlemeler!

Devamını oku
en iyi on türkçe alternatif rock şarkısı
En İyi 10 Türkçe Alternatif Rock Şarkısı

Bu bölümde yıllardır dinlemiş olduğum Türkçe alternatif rock parçaları arasından beğendiğim en iyi 10 şarkıyı sizlerle paylaşacağım. Sıralama önemli değildir.

Devamını oku