mvc and footer
15.03.2015

MVC ile Otomatik Footer Tarihi

Bugüne kadar birden fazla web sitesi tasarladıysanız ve tasarımlarınızda benim gibi ASP.NET MVC'yi tercih ediyorsanız yeni yılın ilk günü footer'daki sene bildirimlerini değiştirmenin ne kadar zahmetli ve gereksiz bir uğraş olduğunun da farkındasınızdır. Bu makalemde MVC ile bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğinizi öğreneceksiniz. Oldukça kısa bir makale olacak.

mvc footer sample

Web sitelerinin footer kısımlarında bildiğiniz gibi site hakkında özet açıklamalar yer almaktadır. Örneğin; bu blogun en alt kısmında "2015 | © Tüm Hakları Saklıdır | zinzinzibidi.com" şeklinde bir ibare göreceksiniz. Statik bir sitede bu ibare şu kodlar yardımı ile yazılır:

<footer>
    <span>2015 | © Tüm Hakları Saklıdır | zinzinzibidi.com<br />Bu site en iyi Chrome tarayıcısında     görüntülenmektedir.</span>
</footer>

MVC ile dinamik olarak içinde bulunulan yıl client-side'a render edilebilir. Yani içinde bulunulan yıla göre bir footer tarihi belirlenebilir.

<footer>
    <span>@DateTime.Now.Year | © Tüm Hakları Saklıdır | zinzinzibidi.com<br />Bu site en iyi Chrome     tarayıcısında görüntülenmektedir.</span>
</footer>

Bunun içinde tek yapılması gereken "yıl" yerine "@DateTime.Now.Year" kodlarının yazılmasıdır. Bu şekilde footer'daki tarih, her sene içinde bulunulan yıla göre kendiliğinden değişecektir. Yayındaki sitenin kaynak kodlarına bakıldığında ise @DateTime.Now.Year kodları yerine render edilmiş yılın çıktısı görünecektir.

comments powered by Disqus