en iyi on türkçe alternatif rock şarkısı
27.09.2014

En İyi 10 Türkçe Alternatif Rock Şarkısı

Bu bölümde yıllardır dinlemiş olduğum Türkçe alternatif rock parçaları arasından beğendiğim en iyi 10 şarkıyı sizlerle paylaşacağım. Sıralama önemli değildir.

10. Aslı - Ölüm Kapımı Çalmasa Da

Çok hoş bir Aslı parçası. 2000 yılında çıkardığı Neresindeyim albümü ile büyük ilgi toplamıştı.

9. Aylin Aslım - Aşk Geri Gelir

Türkiye'nin en tatlı alternatif rock şarkıcısı olan Aylin Aslım'ın 2009 yılında çıkardığı Canını Seven Kaçsın albümünden bir parça. Ayrıca aylin aslım'ın en sevilen parçası olarak bilinmektedir.

8. Emre Aydın - Belki Bir Gün Özlersin

Emre Aydın'ın 2006 yılında çıkardığı Afili Yalnızlık albümünden çıkan duygusal bir parça. Sözleri itibari ile oldukça ağır bir ayrılık parçasıdır.

7. maNga - Dursun Zaman

maNga'nın kendi adıyla çıkardığı albümden bir parça. Göksel'in de düeti ile oldukça güzel bir çalışma ortaya çıkmış.

6. Özlem Tekin - Biri Var

Özlem Tekin'in 1999 yılında Laubali adıyla çıkardığı albümden şahane bir parça. Şarkı ayrıca zamanının standartlarının oldukça üzerindeydi.

5. Redd - Prensesin Uykusuyum

Redd'in 2006 yılında çıkardığı Kirli Suyunda Parıltılar adlı albümünden bir parça. Güneş Duru'nun güçlü sesi ile ender bir parça. Parça, 2010 yılında Prensesin Uykusuyum adlı filmin soundtrack'i olarak bestelenmiştir.

4. Şebnem Ferah - Bugün

Şebnem Ferah'ın 1999 yılında çıkardığı Artık Kısa Cümleler Kuruyorum adlı albümünden harikulade bir parça. Sanıldığının aksine bu parça bir aşk şarkısı değildir. Şebnem Ferah bu parçayı '99 depreminde kaybettiği babası için bestelemiştir.

3. Teoman - Papatya

Teoman'ın 1996 yılında kendi adıyla çıkardığı albümden bir parça. Teoman'ın en sevilen parçası olarak bilinmektedir. Parça, Özlem Tekin'in geri vokali ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

2. Yasemin Mori - Aslında Bir Konu Var

Yasemin Mori'nin 2008 yılında çıkardığı Hayvanlar adlı albümünden mükemmel bir parça. Şarkı sözlerinin anlamı hâlâ tam olarak çözülememiştir.

1. Zakkum - Ahtapotlar

Zakkum grubunun 2007 yılında çıkardığı Zehr-i Zakkum albümünden bir parça. Oldukça neşeli ve hareketli bir parçadır.

Tekrar belirteyim. Yukarıdaki sıralamanın hiçbir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır.

comments powered by Disqus