20 mart 2015 güneş tutulması
08.03.2015

20 Mart 2015 Güneş Tutulması

Bu ay şüphesiz en ilgi çekici gök olayı 20 Mart günü gerçekleşecek Güneş tutulması olacak. Konu hakkında internette birçok astrolojik makale varken neden şu ana kadar bilimsel bir makale yazılmamış hâlâ anlamış değilim. Tutulmanın aşk veya iş hayatınızda bir çığır açacağını sanmıyorum; fakat astronomi ile ilgileniyorsanız izninizle sizin için internetten derlediğim bilgileri paylaşayım.

Tutulma Haritası

20 mart 2015 güneş tutulması haritası

Tutulma sabah saat 9:41'de başlayacak. Tam tutulma ise 11:45'te gerçekleşecek. Öğlen 12:22'de tutulma bitmeye başlayacak. 13:50'de ise tamamen bitecek.


Tutulma Animasyonu

Tutulma, ülkemizde %40 civarında görülebilecek. Kırklareli, İstanbul gibi kuzeybatıda bulunan ve Kuzey Kutup Dairesi'ne yakın olan iller tutulmayı hissedilir bir şekilde fark edecek. Dünya'da sadece Kuzey Buz Denizi'nde Norveç'e bağlı bir takımada olan Svalbard ve Danimarka'nın kuzeyindeki Faroe Adaları tam tutulmayı görebilme şansına sahip olacak.

İstanbul için Tutulma Simulasyonu

İstanbullular tam tutulmayı göremeyecek olsa da kısmî güneş tutulmasını görebilecek. timeanddate.com sitesi İstanbul'da tutulmanın nasıl görüneceğine dair oldukça hoş bir canlandırma hazırlamış. Merak edenler bu bağlantıya tıklayabilir: İstanbul için Güneş tutulması simulasyonu. Tutulma İstanbul'da sabah 10:53'de başlayacak. 11:57'de zirve noktasına ulaşacak ve 13:02'de bitecek.

Stellarium programı yardımıyla hazırladığım simulasyon:

Eğer hava kapalı olmazsa 20 Mart Cuma günü kısmen de olsa Güneş tutulmasının tadını çıkarabileceğiz.

Sağlıcakla Kalın

comments powered by Disqus