book

Kitap Blog Yazıları

kuyucaklı yusuf thumbnail
Kuyucaklı Yusuf
Sabahattin Ali

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907’de Gümülcine’de doğdu, 2 Nisan 1948’de Kırklareli’nde öldürüldü. İstanbul İlköğretmen Okulu’nu bitiren Sabahattin Ali, Yozgat’ta bir yıl öğretmenlikten sonra, 1928 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nca Almanya’ya gönderildi. 1930’da döndükten sonra Aydın, Konya ve Ankara ortaokullarında Almanca öğretmenliği, Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğü’nde memurluk ve Devlet Konservatuvarı’nda dramaturgluk yaptı. 1945’te Bakanlık emrine alındı, İstanbul’da Markopaşa adlı mizah gazetesini çıkardı. 1948’de bir yazısı yüzünden tutuklandı, üç ay kadar hapis yattı. Sürekli izlendiği için yurtdışına kaçmak istedi, ancak Kırklareli dolaylarında bir kaçakçı tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Şiirler, hikâyeler, romanlar yazdı, çeviriler yaptı. İlk yazıları Balıkesir’de Irmak dergisinde çıkmıştı (1925/26). Sabahattin Ali 1930’lu yıllarda öyküye gerçekçi ve yeni bir soluk getirmişti.

Devamını oku
mai ve siyah thumbnail
Mai ve Siyah
Halid Ziya Uşaklıgil

Halid Ziya Uşaklıgil 1866 yılında İstanbul’da doğmuştur. Altmış yıllık yazı hayatında şiir dışında pek çok eser kaleme almış, modern Türk edebiyatına romanları ve hikâyeleriyle damgasını vurmuş bir yazardır. Türk romanının büyük ustası olarak kabul edilir. Edebiyata Fransızcadan ve İngilizceden bazı küçük hikâyeler çevirmekle girmişti. Çeşitli konularda yazı ve makalelerin ardından nesir niteliğinde şiirler yazmış, bu ürünlerine “mensur şiirler” adını vermişti. Bu hazırlıklardan sonra ilk roman denemelerini yaptı.

Devamını oku
uğultulu tepeler thumbnail
Uğultulu Tepeler
Emily Brontë

Emily Bronte 1818 yılında İngiltere’de Thornton, Yorkshire'da doğdu. Altı çocuğun beşincisi olan Emily, Charlotte Brontë'nin küçük kız kardeşi idi. 1820'de aile Haworth'a taşındı. Çocukluk yıllarında, annelerinin ölümünün ardından, üç kız kardeş (Charlotte, Emily ve Anne) ve erkek kardeşleri Branwell Brontë hayalî yerler düşlemişlerdir ki bunların isimlerine hikâyelerinde rastlanmaktadır. Emily'nin o dönemde kaleme aldığı çalışmalarından çok azı bugüne ulaşabilmiştir. Emily 1838'de Halifax yakınlarındaki Mis Patchett'in Kızlar Akademisinde (Miss Patchett's Ladies Academy) çalıştı. Daha sonra kardeşi Charlotte ile birlikte Brüksel'deki özel bir okula devam etmiştir.

Devamını oku
vadideki zambak thumbnail
Vadideki Zambak
Honoré de Balzac

Honoré de Balzac 20 Mayıs 1799'da Fransa'da doğmuştur. Roman türünde büyük yapıtlar ortaya koymuştur. XIX. yüzyılda romantizmin egemen olduğu bir dönemde Realizmin öncüsü olmuş ve bu yönde eserler vermiştir. Romanlarında zamanın olaylarını büyük bir gerçeklik tablosu içinde verdiği görülür. Roman dünyasına her tabakadan insanın girmesine izin verir. Onun yapıtlarında her sınıftan, her meslekten, her yerleşim biriminden, her yaştan insan vardır. Yazar bütün yapıtlarını İnsanlık Komedyası adı altında toplamaya karar vermiştir. İnsanlık Komedyasını üç bölüm ve 137 kitaptan oluşan bir bütünlük içinde tasarlamıştır. Fakat bu tasarısı tam olarak gerçekleşmemiştir. Yazarın bazı romanları: Goriot Baba, Tılsımlı Deri Jugenie Grandet, Vadideki Zambak, Mutlak Peşindedir.

Devamını oku
babalar ve oğullar thumbnail
Babalar ve Oğullar
İvan Turganyev

İvan Turganyev 9 Kasım 1818'de Rusya’nın Orel kentinde doğdu. Babası soylu bir ailedendi, fakat yoksul düşmüşlerdi. Süvari albayı baba Turgenev, Spasskoye malikanesinin sahibi, yaşlı bir kadın olan, Varvara Petrovna Lutovina ile evlenir. Bu evlilikten İvan doğar. Okumuş, eğitime, kültüre düşkün fakat bir o kadar da sert olan annesi, suç işleyen toprak kölelerini acımasızca cezalandırır, kırbaçlatır. Turgenyev'in fikirleri bu durumlar yüzünden küçük yaşta şekillenmeye başlar. Aile 1827'de Moskova'ya göç ettiğinde Turgenev özel okullarda eğitim görüp, özel öğretmenlerden dersler alır. Henüz bir çocukken; Almanca, İngilizce ve Fransızca'yı anadili gibi konuşmaya başlar. Daha sonra Moskova ve Petersburg üniversitelerinde okur. Felsefe fakültesini iyi derecede bitirir.

Devamını oku
değirmenimden mektuplar thumbnail
Değirmenimden Mektuplar
Alphonse Daudet

Alphonse Daudet 1840 yılında Fransa'da doğmuştur. Naturalizm akımının temsilcisidir. Sapho, Değirmenimden Mektuplar eserleriyle ünlüdür. Ayrıca Jack diye ünlü bir dünya klasiği vardır. İyi bir eğitim aldıktan sonra Alais Koleji'nde "etüt denetleyicisi" olarak görev yaptı. Edebiyat alanında çalışmalar yapmak üzere Paris'e gitti. İlk defa "Les Amoureuses (Aşık Kadınlar)" (1858) adlı şiir kitabıyla tanındı. Değirmenimden Mektuplar kitabıyla adını dünyaya duyurmayı başardı.

Devamını oku
büyülü dağ thumbnail
Büyülü Dağ
Thomas Mann

Thomas Mann 6 Haziran 1875'te Almanya'da dünyaya gelmiştir. 1893'te annesi ve kardeşi ile birlikte Münih'e taşınmıştır. Güney Alman Yangın Sigorta Bankası'nda gönüllü olarak stajyerliğini yaptıktan sonra 1895 ve 1896 yıllarında Teknik Üniversite'de okumuştur. I. Dünya Savaşı sırasında Mann, Kaiser Wilhelm II'nin muhafazakarlığını destekledi ve liberalizme saldırdı. Ancak Von Deutscher Republik (1923), parlamento demokrasisinin yarı resmi bir sözcüsü olarak Mann, Alman entelektüellerini yeni Weimar Cumhuriyeti'ni desteklemeye çağırdı. Kasım 1922'de Die neue Rundschau'da ortaya çıkan 13 Ekim 1922'de Berlin'de Beethovensaal'da bir konferans verdi ve Novalis ve Walt Whitman'ın kapsamlı okumalarına dayanan Cumhuriyet'in ihtişamlı savunmasını geliştirdi. Bundan sonra siyasi görüşleri yavaş yavaş liberal sol ve demokratik ilkelere doğru kaymıştır.

Devamını oku
şeker portakalı thumbnail
Şeker Portakalı
José Mauro de Vasconcelos

26 Şubat 1920’de Rio de Janeiro yakınlarındaki Bangu kasabasında doğan José Mauro de Vasconcelos yazarlıkta ustalaşıncaya kadar boks antrenörlüğü, balıkçılık, heykeltıraş modelliği, hamallık ve garsonluk gibi çeşitli işlerde çalıştı. Yarı Kızılderili yarı Portekizli olan ve yoksul bir aileden gelen Vasconcelos bir süre Kızılderililerle birlikte yaşadı. Farklı işlerde çalışması onun farklı kültürlerle tanışmasına vesile olmuş; bu da kitaplarına yansımıştır. Romanları yazarın çok yönlü kişiliğini ve içinde bulunduğu arayışı yansıtır. Kitaplarında genellikle roman karakterlerinin zorlu yaşam koşullarını, yoksulluğu ve şiddeti tüm çıplaklığıyla yansıtır.

Devamını oku
profesör ve hizmetçi thumbnail
Profesör ve Hizmetçi
Yōko Ogawa

1962 yılında Japonya'nın Okayama şehrinde dünyaya gelen Yōko Ogawa (小川 洋子 Ogawa Yōko) Waseda Üniversitesinden (早稲田大学 Waseda Daigaku) mezun olduktan sonra yazarlık hayatına adımını atmıştır. 1988'den beri kırkın üzerinde kurgusal ve kurgusal olmayan çalışması yayınlanmıştır. 1988 yılında ilk kitabı olan Kelebeğin Parçalanışı (Agehacho ga kowareru toki, 揚羽蝶が壊れる時) yayınlanmış Kaien Edebiyat Ödülüne layık görülmüştür. 1990 yılında Akutagawa Ödülünü kazandığı Hamilelik Takvimi (Ninshin karendaa, 妊娠 カレンダー) adlı kitabı yayınlanmıştır. 2003 yılında ise Profesör ve Hizmetçi (Hakase no aishita sushiki, 博士の愛した数式) kitabı ile Yomiuri ve Hon'ya Taishō Ödüllerini kazanmıştır.

Devamını oku
sineklerin tanrısı
Sineklerin Tanrısı
William Golding

1911'de İngiltere'nin Güney Batısında bir şehir olan Cornwall'da doğan William Golding, Oxford Üniversitesini bitirdikten sonra oyuncu, öğretim görevlisi, denizci, müzisyen ve okul müdürü gibi sıfatlarla çalıştı. 1934 yılında Şiirler (Poems) adlı ilk kitabını yayınladı. İkinci Dünya Savaşında Kraliyet Donanmasında görev aldı ve savaş boyunca Sineklerin Tanrısı (Lord of The Flies) kitabını yayınlacak kadar birçok olumsuz olaya tanık oldu. O yıllarda Nazi Almanyasına karşı hayatta kalma mücadelesi veren ve adalarını korumak için çocukları dahi savaşa sokan İngiliz ulusu Golding'in çocuklara bakış açısını ve çocukluğa olan inancını kökten değiştirecekti. Nitekim de öyle oldu ve 1953 yılının Eylül ayında ilk romanı olan Sineklerin Tanrısını yayınlamak için yirmiye yakın yayınevine başvurdu. Başvurduğu tüm yayınevileri tarafından reddedilse de Faber and Faber Yayınevi 17 Eylül 1954 tarihinde William Golding'in büyük ses getirecek ilk romanı olan Sineklerin Tanrısını yayınladı.

Devamını oku
zenonun bilinci
Kindle için
Kapak Önizlemesi Oluşturma

Bu makalemde Amazon Kindle Paperwhite marka e-Kitap okuyucu için nasıl kapak önizlemesi oluşturabileceğinizi anlatacağım. Kindle e-Kitap okuyucu kullandıysanız ana sayfadaki kitap kapağı görsellerinin olmadığını fark etmişsinizdir. Birazdan anlatacağım adımları doğru bir biçimde uyguladığınızda e-Kitap okuyucunuz yukarıdaki gibi açılacak ve sanal kütüphanenizdeki kitapların kapakları önizlemeli olarak görüntülenecek.

Devamını oku
zenonun bilinci
Zeno'nun Bilinci
Italo Svevo

1861’de İtalya’nın Trieste kentinde doğan Aron Ettore Schmitz, yazarlıkta ustalaştıktan sonra İtalo Svevo takma adını kullanmaya başlamıştır. Zeno’nun Bilinci yazarın başyapıtı olarak gösterilmektedir. 1928 senesinde 66 yaşında yaşamını yitirene kadar yazarlık Svevo’nun en büyük tutkusu olmuştur. Alman kökenlerinden dolayı kısa bir süre Almanya’da ticaret okulunda okur ve burada Almanca öğrenir. Almanya’da yaşadığı yıllar boyunca psikolojiye büyük ilgisinden dolayı 1900 yılında Freud’un Düşlerin Yorumu çalışmasını İtalyancaya çevirir.

Devamını oku