kar leoparı

zinzinzibidi blog

Kişisel bloğuma hoş geldiniz!

Her ne kadar blogların artık eski kadar popüler olmadığı söylense de bir konu hakkında tatmin edici bilgilere ulaşmak için en iyi kaynaklar bloglardır. Çünkü bloglar kişilerin uzmanlık alanları içinde ele aldıkları konuların herkes tarafından öğrenebildiği bir sosyal paylaşım platformudur. Örneğin; turisttik bir yeri ziyaret etmeden önce bu yer hakkında Vikipedi'den bazı bilgiler edinmek pek bir anlam ifade etmez. Çünkü birey ziyaret edeceği yer hakkında daha önce burayı ziyaret etmiş başka birinin deneyimlerini ve yorumlarını okumak isteyecektir. Yerin en meşhur yemeği hakkındaki bilgiler ve eleştiriler, demografik yapısı hakkındaki bilgilerden çok daha çekicidir ki blogların kuruluş amacı da budur. Ziyaretçilere bir konu hakkında öznel, ayrıntılı ve doyurucu bilgiler vermek. Ben de sahip olduğum bilgiler ve edindiğim deneyimler ışığında sizlere ilgi alanıma giren konular hakkında bilgi vermek için bu bloğu oluşturdum.

Keyifli okumalar!

Genel Blog Yazıları

Microsoft Visual Studio 2017 ile ASP.NET Core MVC projesi oluşturma
Visual Studio 2017 ile ASP.NET
Core MVC Projesi Oluşturma

Microsoft Visual Studio 2013 ile nasıl MVC 4 projesi oluşturulacağını Web Tasarım Derslerinde anlatmıştım. Gelişen teknoloji ve güncellemeler ile birlikte Visual Studio 2017 Preview web developer'ların hizmetine sunuldu. VS 2013 yayından kaldırıldı. Birkaç ay önce VS 2017 Preview'in ilk sürümünü indirdim ve bilgisayarıma kurdum. Benim için tam bir hüsrandı. VS 2013 ile geliştirilebilen MVC 4 projeleri VS 2017 Preview'in ilk sürümünde yapılamıyordu. Yaptığım uzun araştırmalar sonucunda aynı sorunu yaşayan binlerce kullanıcı olduğunu ve Microsoft'un MVC'yi ASP.NET Core adı altında geliştirdiğini öğrendim.

Devamını oku
colorful mobile browsers
Web Tarayıcısı Rengini
Akıllı Telefonlar için Değiştirme

Bu makalemde mobil tarayıcılarda tarayıcı renginin nasıl değiştirilebileceğini öğrenebilirsiniz. Anlatacaklarım web tasarım alanı ile ilgilidir. Bu sebeple tarayıcı eklentisi, smartphone uygulaması ya da başka herhangi bir tür yazılım bu makalenin konusu değildir. Önemli bir uyarı daha yapmakta fayda var. Makalede açıkladığım noktalar Android telefonlarda sorunsuz çalışırken, Windows Phone ve iOS işletim sistemli telefonlarda tam olarak çalışmamaktadır. Bu yüzden test sırasında Android işletim sistemli bir telefon kullanmanız yerinde olur.

Devamını oku
war thunder
War Thunder
Göklerin Fatihi Olun

Yoğun bir günün ardından eve gelip vakit geçirmenin ya da sıkıcı bir haftasonunu değerlendirmenin en iyi yolundan biri video oyunu oynamaktır. War Thunder ise bu gibi durumlarda kurtarıcınız olabilir. Düşük sistem gereksinimlerine sahip olması ve binlerce kişi tarafından tercih edilmesinin sebebi bağımlılık yapabilecek derecede eğlenceli bir oyun olmasından kaynaklanmaktadır.

Devamını oku
boinc
BOINC Nedir?
Ne İşe Yarar?

BOINC, gönüllülük esasına dayanan açık kaynak dağıtımlı hesaplama yazılımıdır. 2002 yılında Kaliforniya Berkeley Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Büyük çaplı bilimsel araştırmaların hızlı bir şekilde analiz edilebilmesi için süper bilgisayarlara ihtiyaç vardır. Süper bilgisayarların ise çok pahalı ve maliyetli olması yüzünden BOINC programı doğmuştur.

Devamını oku
mvc and footer
MVC ile Otomatik Footer Tarihi

Bugüne kadar birden fazla web sitesi tasarladıysanız ve tasarımlarınızda benim gibi ASP.NET MVC'yi tercih ediyorsanız yeni yılın ilk günü footer'daki sene bildirimlerini değiştirmenin ne kadar zahmetli ve gereksiz bir uğraş olduğunun da farkındasınızdır. Bu makalemde MVC ile bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğinizi öğreneceksiniz. Oldukça kısa bir makale olacak.

Devamını oku
şahane bir akıl
Şahane Bir Akıl

Bu makalemde kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi; sağduyulu, düzenli, kültürlü ve gelişime açık bir yaşama sahip olabileceğinizi öğreneceksiniz. Birazdan anlatacaklarım son bir aylık hayat tecrübelerime dayanılarak analiz edilmiş ve derlenmiştir. Yazacaklarım eleştiriye açıktır. Bu yüzden bu yazıda anlatılanları belirli bir akıl süzgecinden geçirmenizi ve kendi yaşamınıza uyarlamanızı öneririm.

Devamını oku
20 mart 2015 güneş tutulması
20 Mart 2015 Güneş Tutulması

Bu ay şüphesiz en ilgi çekici gök olayı 20 Mart günü gerçekleşecek Güneş tutulması olacak. Konu hakkında internette birçok astrolojik makale varken neden şu ana kadar bilimsel bir makale yazılmış hâlâ anlamış değilim. Tutulmanın aşk veya iş hayatınızda bir çığır açacağını sanmıyorum; fakat astronomi ile ilgileniyorsanız izninizle sizin için internetten derlediğim bilgileri paylaşayım.

Devamını oku
adidas logosu
MVC ile Özelleştirilmiş Sayfa Paylaşım Görseli

Bilindiği üzere bir sayfayı sosyal medyada paylaşmak için "Google+'da paylaş" ya da facebook paylaş düğmesine tıklanıldığında varsa eğer sayfanın görseli ile birlikte sayfa başlığı, açıklamaları ve sayfa bağlantısı paylaşılmaktadır. Standart olarak bir HTML sayfasında, sayfanın paylaşım görseli head etiketi içerisine yazılan image_src yöntemi ile oluşturulur.

Devamını oku
adidas logosu
Bir Adidas Müşteri Memnuniyeti Hikayesi

Amacım Adidas firmasını yerin dibine sokmak değil, sadece kalitesindeki düşüşü, müşterilerine verdiği önemi ve ticaret ahlakını sizlere göstermek. Bu hikâye iki kez aynı model Adidas marka ayakkabı alan bir müşteri hakkında. Hikâyedeki karakter, hayran olduğu bir modeli satın alıyor ve bir süre sonra ürün yıprandığı için ürünü incelemeye veriyor. Müşteriyi haklı buluyorlar ve incelemeden sonra ona hatalı ayakkabı tutarında bir senet veriliyor.

Devamını oku
en iyi on modern ana muharebe tankı
En İyi 10 Modern Ana Muharebe Tankı

Muharebe etkinliği azaldığı söylense de birçok ordu hâlâ kara savaşlarının en güçlü araçları olan tankları kullanmayı tercih ediyor. Bu bölümde silah gücü, zırh koruması, hız ve ağırlık gibi bazı teknik bilgilere göre çağımızın modern en iyi on tankını sıralayacağız.

Devamını oku
çaykur çayları arasındaki farklar
Çaykur Çayları Arasındaki Farklar

Piyasada Altınbaş, Tiryaki, Kamelya gibi çeşitli Çaykur çayları mevcuttur. Peki bunlar arasındaki farklar nelerdir? Bu makalemde Çaykur ürünlerinin aralarındaki farkları sizlere anlatacağım. Çaylar genel olarak iki türdür. Siyah ve yeşil çay. Yeşil çay, hasattan sonra yapraklar okside olmadan buhara tabi tutulması ile üretilir.

Devamını oku
bankalar nasıl havadan para yapar?
Bankalar Nasıl Havadan Para Yapar?

Banka denildiğinde aklımıza ilk olarak vadeli – vadesiz mevduatlar, faiz oranları, ihtiyaç kredisi, kredi kartı gibi bankacılık terimleri ve hizmetleri gelir. Bir bankanın nasıl gelir elde ettiği sorulduğunda ise fazla paraları olan kişilerin bu fazla paralarını faiz kazancı elde etmek, birikimlerini güvenli bir yerde tutmak gibi amaçlarla bankaya yatırdığını ve bankanın da fazla paraları ihtiyacı olan kişilere belli bir faiz karşılığında borç olarak verdiği hikâyesini anlatırız.

Devamını oku

Kitap Blog Yazıları

kuyucaklı yusuf thumbnail
Kuyucaklı Yusuf
Sabahattin Ali

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907’de Gümülcine’de doğdu, 2 Nisan 1948’de Kırklareli’nde öldürüldü. İstanbul İlköğretmen Okulu’nu bitiren Sabahattin Ali, Yozgat’ta bir yıl öğretmenlikten sonra, 1928 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nca Almanya’ya gönderildi. 1930’da döndükten sonra Aydın, Konya ve Ankara ortaokullarında Almanca öğretmenliği, Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğü’nde memurluk ve Devlet Konservatuvarı’nda dramaturgluk yaptı. 1945’te Bakanlık emrine alındı, İstanbul’da Markopaşa adlı mizah gazetesini çıkardı. 1948’de bir yazısı yüzünden tutuklandı, üç ay kadar hapis yattı. Sürekli izlendiği için yurtdışına kaçmak istedi, ancak Kırklareli dolaylarında bir kaçakçı tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Şiirler, hikâyeler, romanlar yazdı, çeviriler yaptı. İlk yazıları Balıkesir’de Irmak dergisinde çıkmıştı (1925/26). Sabahattin Ali 1930’lu yıllarda öyküye gerçekçi ve yeni bir soluk getirmişti.

Devamını oku
mai ve siyah thumbnail
Mai ve Siyah
Halid Ziya Uşaklıgil

Halid Ziya Uşaklıgil 1866 yılında İstanbul’da doğmuştur. Altmış yıllık yazı hayatında şiir dışında pek çok eser kaleme almış, modern Türk edebiyatına romanları ve hikâyeleriyle damgasını vurmuş bir yazardır. Türk romanının büyük ustası olarak kabul edilir. Edebiyata Fransızcadan ve İngilizceden bazı küçük hikâyeler çevirmekle girmişti. Çeşitli konularda yazı ve makalelerin ardından nesir niteliğinde şiirler yazmış, bu ürünlerine “mensur şiirler” adını vermişti. Bu hazırlıklardan sonra ilk roman denemelerini yaptı.

Devamını oku
uğultulu tepeler thumbnail
Uğultulu Tepeler
Emily Brontë

Emily Bronte 1818 yılında İngiltere’de Thornton, Yorkshire'da doğdu. Altı çocuğun beşincisi olan Emily, Charlotte Brontë'nin küçük kız kardeşi idi. 1820'de aile Haworth'a taşındı. Çocukluk yıllarında, annelerinin ölümünün ardından, üç kız kardeş (Charlotte, Emily ve Anne) ve erkek kardeşleri Branwell Brontë hayalî yerler düşlemişlerdir ki bunların isimlerine hikâyelerinde rastlanmaktadır. Emily'nin o dönemde kaleme aldığı çalışmalarından çok azı bugüne ulaşabilmiştir. Emily 1838'de Halifax yakınlarındaki Mis Patchett'in Kızlar Akademisinde (Miss Patchett's Ladies Academy) çalıştı. Daha sonra kardeşi Charlotte ile birlikte Brüksel'deki özel bir okula devam etmiştir.

Devamını oku
vadideki zambak thumbnail
Vadideki Zambak
Honoré de Balzac

Honoré de Balzac 20 Mayıs 1799'da Fransa'da doğmuştur. Roman türünde büyük yapıtlar ortaya koymuştur. XIX. yüzyılda romantizmin egemen olduğu bir dönemde Realizmin öncüsü olmuş ve bu yönde eserler vermiştir. Romanlarında zamanın olaylarını büyük bir gerçeklik tablosu içinde verdiği görülür. Roman dünyasına her tabakadan insanın girmesine izin verir. Onun yapıtlarında her sınıftan, her meslekten, her yerleşim biriminden, her yaştan insan vardır. Yazar bütün yapıtlarını İnsanlık Komedyası adı altında toplamaya karar vermiştir. İnsanlık Komedyasını üç bölüm ve 137 kitaptan oluşan bir bütünlük içinde tasarlamıştır. Fakat bu tasarısı tam olarak gerçekleşmemiştir. Yazarın bazı romanları: Goriot Baba, Tılsımlı Deri Jugenie Grandet, Vadideki Zambak, Mutlak Peşindedir.

Devamını oku
babalar ve oğullar thumbnail
Babalar ve Oğullar
İvan Turganyev

İvan Turganyev 9 Kasım 1818'de Rusya’nın Orel kentinde doğdu. Babası soylu bir ailedendi, fakat yoksul düşmüşlerdi. Süvari albayı baba Turgenev, Spasskoye malikanesinin sahibi, yaşlı bir kadın olan, Varvara Petrovna Lutovina ile evlenir. Bu evlilikten İvan doğar. Okumuş, eğitime, kültüre düşkün fakat bir o kadar da sert olan annesi, suç işleyen toprak kölelerini acımasızca cezalandırır, kırbaçlatır. Turgenyev'in fikirleri bu durumlar yüzünden küçük yaşta şekillenmeye başlar. Aile 1827'de Moskova'ya göç ettiğinde Turgenev özel okullarda eğitim görüp, özel öğretmenlerden dersler alır. Henüz bir çocukken; Almanca, İngilizce ve Fransızca'yı anadili gibi konuşmaya başlar. Daha sonra Moskova ve Petersburg üniversitelerinde okur. Felsefe fakültesini iyi derecede bitirir.

Devamını oku
değirmenimden mektuplar thumbnail
Değirmenimden Mektuplar
Alphonse Daudet

Alphonse Daudet 1840 yılında Fransa'da doğmuştur. Naturalizm akımının temsilcisidir. Sapho, Değirmenimden Mektuplar eserleriyle ünlüdür. Ayrıca Jack diye ünlü bir dünya klasiği vardır. İyi bir eğitim aldıktan sonra Alais Koleji'nde "etüt denetleyicisi" olarak görev yaptı. Edebiyat alanında çalışmalar yapmak üzere Paris'e gitti. İlk defa "Les Amoureuses (Aşık Kadınlar)" (1858) adlı şiir kitabıyla tanındı. Değirmenimden Mektuplar kitabıyla adını dünyaya duyurmayı başardı.

Devamını oku
büyülü dağ thumbnail
Büyülü Dağ
Thomas Mann

Thomas Mann 6 Haziran 1875'te Almanya'da dünyaya gelmiştir. 1893'te annesi ve kardeşi ile birlikte Münih'e taşınmıştır. Güney Alman Yangın Sigorta Bankası'nda gönüllü olarak stajyerliğini yaptıktan sonra 1895 ve 1896 yıllarında Teknik Üniversite'de okumuştur. I. Dünya Savaşı sırasında Mann, Kaiser Wilhelm II'nin muhafazakarlığını destekledi ve liberalizme saldırdı. Ancak Von Deutscher Republik (1923), parlamento demokrasisinin yarı resmi bir sözcüsü olarak Mann, Alman entelektüellerini yeni Weimar Cumhuriyeti'ni desteklemeye çağırdı. Kasım 1922'de Die neue Rundschau'da ortaya çıkan 13 Ekim 1922'de Berlin'de Beethovensaal'da bir konferans verdi ve Novalis ve Walt Whitman'ın kapsamlı okumalarına dayanan Cumhuriyet'in ihtişamlı savunmasını geliştirdi. Bundan sonra siyasi görüşleri yavaş yavaş liberal sol ve demokratik ilkelere doğru kaymıştır.

Devamını oku
şeker portakalı thumbnail
Şeker Portakalı
José Mauro de Vasconcelos

26 Şubat 1920’de Rio de Janeiro yakınlarındaki Bangu kasabasında doğan José Mauro de Vasconcelos yazarlıkta ustalaşıncaya kadar boks antrenörlüğü, balıkçılık, heykeltıraş modelliği, hamallık ve garsonluk gibi çeşitli işlerde çalıştı. Yarı Kızılderili yarı Portekizli olan ve yoksul bir aileden gelen Vasconcelos bir süre Kızılderililerle birlikte yaşadı. Farklı işlerde çalışması onun farklı kültürlerle tanışmasına vesile olmuş; bu da kitaplarına yansımıştır. Romanları yazarın çok yönlü kişiliğini ve içinde bulunduğu arayışı yansıtır. Kitaplarında genellikle roman karakterlerinin zorlu yaşam koşullarını, yoksulluğu ve şiddeti tüm çıplaklığıyla yansıtır.

Devamını oku
profesör ve hizmetçi thumbnail
Profesör ve Hizmetçi
Yōko Ogawa

1962 yılında Japonya'nın Okayama şehrinde dünyaya gelen Yōko Ogawa (小川 洋子 Ogawa Yōko) Waseda Üniversitesinden (早稲田大学 Waseda Daigaku) mezun olduktan sonra yazarlık hayatına adımını atmıştır. 1988'den beri kırkın üzerinde kurgusal ve kurgusal olmayan çalışması yayınlanmıştır. 1988 yılında ilk kitabı olan Kelebeğin Parçalanışı (Agehacho ga kowareru toki, 揚羽蝶が壊れる時) yayınlanmış Kaien Edebiyat Ödülüne layık görülmüştür. 1990 yılında Akutagawa Ödülünü kazandığı Hamilelik Takvimi (Ninshin karendaa, 妊娠 カレンダー) adlı kitabı yayınlanmıştır. 2003 yılında ise Profesör ve Hizmetçi (Hakase no aishita sushiki, 博士の愛した数式) kitabı ile Yomiuri ve Hon'ya Taishō Ödüllerini kazanmıştır.

Devamını oku
sineklerin tanrısı
Sineklerin Tanrısı
William Golding

1911'de İngiltere'nin Güney Batısında bir şehir olan Cornwall'da doğan William Golding, Oxford Üniversitesini bitirdikten sonra oyuncu, öğretim görevlisi, denizci, müzisyen ve okul müdürü gibi sıfatlarla çalıştı. 1934 yılında Şiirler (Poems) adlı ilk kitabını yayınladı. İkinci Dünya Savaşında Kraliyet Donanmasında görev aldı ve savaş boyunca Sineklerin Tanrısı (Lord of The Flies) kitabını yayınlacak kadar birçok olumsuz olaya tanık oldu. O yıllarda Nazi Almanyasına karşı hayatta kalma mücadelesi veren ve adalarını korumak için çocukları dahi savaşa sokan İngiliz ulusu Golding'in çocuklara bakış açısını ve çocukluğa olan inancını kökten değiştirecekti. Nitekim de öyle oldu ve 1953 yılının Eylül ayında ilk romanı olan Sineklerin Tanrısını yayınlamak için yirmiye yakın yayınevine başvurdu. Başvurduğu tüm yayınevileri tarafından reddedilse de Faber and Faber Yayınevi 17 Eylül 1954 tarihinde William Golding'in büyük ses getirecek ilk romanı olan Sineklerin Tanrısını yayınladı.

Devamını oku
zenonun bilinci
Kindle için
Kapak Önizlemesi Oluşturma

Bu makalemde Amazon Kindle Paperwhite marka e-Kitap okuyucu için nasıl kapak önizlemesi oluşturabileceğinizi anlatacağım. Kindle e-Kitap okuyucu kullandıysanız ana sayfadaki kitap kapağı görsellerinin olmadığını fark etmişsinizdir. Birazdan anlatacağım adımları doğru bir biçimde uyguladığınızda e-Kitap okuyucunuz yukarıdaki gibi açılacak ve sanal kütüphanenizdeki kitapların kapakları önizlemeli olarak görüntülenecek.

Devamını oku
zenonun bilinci
Zeno'nun Bilinci
Italo Svevo

1861’de İtalya’nın Trieste kentinde doğan Aron Ettore Schmitz, yazarlıkta ustalaştıktan sonra İtalo Svevo takma adını kullanmaya başlamıştır. Zeno’nun Bilinci yazarın başyapıtı olarak gösterilmektedir. 1928 senesinde 66 yaşında yaşamını yitirene kadar yazarlık Svevo’nun en büyük tutkusu olmuştur. Alman kökenlerinden dolayı kısa bir süre Almanya’da ticaret okulunda okur ve burada Almanca öğrenir. Almanya’da yaşadığı yıllar boyunca psikolojiye büyük ilgisinden dolayı 1900 yılında Freud’un Düşlerin Yorumu çalışmasını İtalyancaya çevirir.

Devamını oku

Sinema Blog Yazıları

adams æbler (2005)
Adams æbler (2005)
Film Tanıtımı

2005 yılı Danimarka yapımı olan Adem'in Elmaları filmi oldukça başarılı bir kara mizah örneğidir. Eğer aranızda bu filmi hâlâ izlemeyen varsa mutlaka izlemesini öneriyorum. Neo-Nazi olan bir adam cezası gereği kilisede toplum hizmeti yapmak zorundadır. Kilisede tanıştığı rahip hayatını değiştirecektir.

Devamını oku
song of the sea (2014)
Song Of The Sea (2014)
Film Tanıtımı

2014 yılında vizyona giren bu animasyon filmi mükemmel denilebilecek bir görsel şölen eşliğinde izleyiciye sunulmuştur. Her ne kadar çocuklar için bir film olsa da sahnelerdeki şahane ayrıntıların kaçırılmaması için yetişkinler tarafından da izlenmelidir. Fok balığına dönüşebilen Saoirse, kendisi gibi sihirli yetenekleri olan diğer kişileri kurtarmak için kardeşi ile birlikte ruhlar dünyasına macera için gider.

Devamını oku
starred up (2013)
Starred Up (2013)
Film Tanıtımı

Ülkemizde Haziran 2014'te vizyona giren Starred Up, 2013 yapımı bir İngiliz filmi. IMDB oy istatistiklerine göre konuşacak olursak dünya çapında çok ses getirmemiş. Buna rağmen popüler filmlerden sıkılanlar ve anlamlı yapıtlar izlemek isteyenler için ideal. Özellikle '98 yapımı American History X filmini beğendiyseniz bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Devamını oku
our secret universe the hidden life of the cell
Our Secret Universe - The Hidden Life of The Cell

2012 yılında BBC tarafından yayınlanan bu belgeselde bir hücrenin saklı dünyasına adım atacaksınız. Virüslerin insan vücuduna nasıl girdiğini ve milyarlarca yıllık evrimleri ile birlikte bir hücreyi nasıl ele geçerdiklerini öğrenebileceksiniz. Belgesel 720p HD formatındadır. İyi seyirler dilerim.

Devamını oku
muhtemelen izlemediğiniz 10 yabancı film
Muhtemelen İzlemediğiniz 10 Yabancı Film

Bu bölümde muhtemelen daha önce izlemediğinizi tahmin ettiğim on adet yabancı film önereceğim. Sıralama önemli değildir. Meksika sinemasının en iyi filmi gözüyle bakılan bu film, farklı hayatlar süren insanların bir trafik kazası sonucunda kaderlerinin nasıl kesiştiğini anlatıyor. Fakat bu olayın sanatsal ve ustaca anlatılması filmi dünyanın en iyi filmlerinden biri konumuna getiriyor.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku

Müzik Blog Yazıları

en iyi rusça şarkılar
En İyi Rusça Şarkılar

Bu makalemde en iyi Rusça şarkıları keşfedebilir, dinleyebilir ve indirebilirsiniz. Şarkıları indirmek için player'ın üzerinde sağ tıklamanız ve "Sesi farklı kaydet"i seçmeniz yeterlidir. Rusça bir şarkı olmasına rağmen Ukraynalı grup Vremya i Steklo'ya ait oldukça dinamik bir parça. Nyusha'nın en cool parçası. Aynı zamanda en derin Rusça şarkılardan biri.

Devamını oku
mayıs 2015
Mayıs 2015
Top 5

Bu makalemde Mayıs 2015'e ait en iyi beş yabancı parçayı bulabilirsiniz. Genç bir grup olan Echosmith'in çıkardığı en iyi şarkı. Ed Sheeran'ın düeti ile hareketli bir Hoodie Allen parçası. Fransız Jabberwocky grubunun eczacılığı bırakıp müzikle uğraşmaya başladıktan sonra çıkardığı kaliteli bir pop şarkısı. Yeni Zellandalı Lorde'nin en iyi parçası olarak bilinmektedir. Oldukça kaliteli bir elektronik şarkı. Lacoste'un reklam müziği olarak da kullanılmıştır.

Devamını oku
nisan 2015
Nisan 2015
Top 5

Bu makalemde Nisan 2015'e ait en iyi beş yabancı parçayı bulabilirsiniz. Ariana Grande'nin 2014 yılında My Everything adlı albümünden The Weeknd ile düeti. Indila'nın en hareketli parçası. Albüm versiyonundan daha güzel olan Lykke Li parçası. Lily Allen'ın hareketli ve neşeli bir parçası. Here With Me parçasının en iyi remix versiyonu.

Devamını oku
sterephonics
Stereophonics - Mr. Writer Şarkısının Anlamı

Bu makalemde İngiliz alternatif rock grubu Stereophonics'e ait Mr. Writer parçasının sözlerinin ne anlama geldiğini açıklayacağım. Şarkıyı henüz dinlemediyseniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Şarkı 2001 yılına ait ve Stereophonics'in en beğenilen parçalarından biri. Sözlerin hikâyesi ise şöyle: Stereophonics 2000 yılında turneye çıkar. Turne boyunca bir müzik dergisinin yazarı grupla beraberdir. Müzik eleştirmeni olan yazar, grup ile birlikte yer, grup ile birlikte içer, grup ile birlikte güler ve eğlenir.

Devamını oku
butterfly caught
Butterfly Caught Şarkısının Anlamı

Bu makalemde trip-hop müzik türünün kurucusu Massive Attack grubunun en karanlık parçası olan Butterfly Caught şarkısının anlamını ve şarkının kimin ya da ne için yazıldığını analiz etmeye çalışacağım. Şarkıyı henüz dinlemediyseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Şarkı, kimin için ya da niçin yazılmış 3D'den, yani Massive Attack vokalisti Robert Del Naja'dan başka kimse bilmiyor.

Devamını oku
massive attack
En Karanlık 7 Massive Attack Parçası

Bu yazımda sizlere trip-hop türünün kurucusu İngiliz Massive Attack grubuna ait yedi parça tanıtacağım. Listedeki şarkıların birçoğunun kimin ya da ne için yazıldığı hâlâ bilinmemektedir. Sayfadaki tüm parçaları tarayıcınızdan dinleyebilirsiniz. Size tavsiyem şarkıların 320 kbps kalitesinde MP3 ya da daha yüksek kalitede FLAC versiyonlarını dinlemeniz. Daha iyi bir deneyim için 5+1 ses sisteminde, Winamp EQ Techno ayarında ve Winamp Enhancer eklentisi ile dinlemenizi öneriyorum.

Devamını oku
değer verilmemiş 100 yabancı şarkı
Değer Verilmemiş 100 Yabancı Şarkı Bölüm 1

Dört bölümlük bu makalemde birçokları tarafından henüz keşfedilmemiş ya da değer verilmemiş 100 yabancı parçayı sizlere tanıtacağım. Sıralamanın bir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Hepinize keyifli dinlemeler!

Devamını oku
değer verilmemiş 100 yabancı şarkı
Değer Verilmemiş 100 Yabancı Şarkı Bölüm 2

Dört bölümlük bu makalemin ikinci bölümünde birçokları tarafından henüz keşfedilmemiş ya da değer verilmemiş 100 yabancı parçayı sizlere tanıtmaya devam ediyorum. Sıralamanın bir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Hepinize keyifli dinlemeler!

Devamını oku
değer verilmemiş 100 yabancı şarkı
Değer Verilmemiş 100 Yabancı Şarkı Bölüm 3

Dört bölümlük bu makalemin üçüncü bölümünde birçokları tarafından henüz keşfedilmemiş ya da değer verilmemiş 100 yabancı parçayı sizlere tanıtmaya devam ediyorum. Sıralamanın bir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Hepinize keyifli dinlemeler!

Devamını oku
değer verilmemiş 100 yabancı şarkı
Değer Verilmemiş 100 Yabancı Şarkı Bölüm 4

Dört bölümlük bu makalemin son bölümünde birçokları tarafından henüz keşfedilmemiş ya da değer verilmemiş 100 yabancı parçayı sizlere tanıtmaya devam ediyorum. Sıralamanın bir önemi yoktur. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Hepinize keyifli dinlemeler!

Devamını oku
en iyi on türkçe alternatif rock şarkısı
En İyi 10 Türkçe Alternatif Rock Şarkısı

Bu bölümde yıllardır dinlemiş olduğum Türkçe alternatif rock parçaları arasından beğendiğim en iyi 10 şarkıyı sizlerle paylaşacağım. Sıralama önemli değildir.

Devamını oku
deneme
Lorem Ipsum Dolor Sit Amet Consectetur

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Devamını oku