Excel Dersleri Excel Dersleri
02

Excel Nedir? Ne İşe Yarar?

Excel [egzel], Microsoft tarafından yayınlanan verileri depolamaya, organize ve analiz etmeye yararan hesap tablosu (spreadsheet) programıdır. Karmaşık bilimsel dataların analiz edilmesi, finansal tabloların yorumlanması, akademik problemlerin çözümü gibi birçok alanda kullanılan Excel aynı zamanda günümüzün en popüler hesaplama yazılımıdır. Windows tabanlı işletim sistemlerinin yayında Apple Macintosh işletim sistemi üzerinde de çalışabilmektedir. Yayınlanan son sürümü Microsoft Excel 2019'dur.

Sunucu masraflarının yüksek olması sebebiyle
AdBlock uygulamanızı bu site için devredışı bırakırsanız sevinirim.
Hepinize Başarılar Dilerim!

Excel'in Kısa Tarihi

ilk Excel sürümlerinden bir ekran görüntüsü
Büyütmek için görsele tıklayınız.
ilk Excel sürümlerinden bir ekran görüntüsü

Microsoft 1982 yılında Multiplan adlı ilk hesaplama yazılımını yayınladı. CP/M kısaltmalı Control Program/Monitor işletim sistemlerinde oldukça popüler oldu. Fakat IBM'in Lotus 1-2-3'yi yayınlamasından sonra popülerliğini yitirdi. Bunun üzerine Microsoft 30 Eylül 1985 tarihinde Excel'in ilk sürümünü Macintosh bilgisayarlar için yayınladı. İlk Windows sürümünü ise Kasım 1987'de 2.05 sürümü ile kullanıma sundu. '90 ların başında Excel'in popülerliği arttı ve Lotus 1-2-3'ten daha fazla satmaya başladı. 1995 yılında 5.0 sürümünün yayınlanmasından sonra Lotus 1-2-3'ün yerini aldı ve bu tarihten itibaren pazardaki konumunu korumaktadır.

Diğer sürümlerini kronolojik olarak inceleyecek olursak şöyle bir liste yapabiliriz.

Excel'in Kullanıldığı Alanlar

Excelin kullanıldığı alanlar
Excelin kullanıldığı alanlar

Excel hemen her alanda kullanılmaktadır. Özel bir şekilde listeleyecek olursak özellikle

çevrelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu çevreler içinde en çok kullanılan alan finans ve kamu sektörüdür. İster banka olsun, ister özel bir işletme olsun, isterse bir kamu kurumu olsun Office programları içinde en sık kullanılan uygulamalardan biri Excel'dir. Bu şekilde işletmeye veya kuruma ait veriler düzenli bir şekilde depolanıp derlenebilmekte, gerektiğinde analiz ve raporlama için kullanılabilmektedir.

Bugün birçok kurumiçi ve online web yazılımı veritabanlarında tutulan verilerin düzenli çıktılarını alabilmek için Excel formatını kullanmaktadır. Bu uygulamalardaki "Excel'e aktar", "Excel'e ihraç et" gibi birçok kısayol tuşu Excel'in gelecekte de güçlü bir hesaplama tablosu yazılımı olarak kalacağının en açık göstergesidir.

<<< Bir Önceki Ders
Bir Sonraki Ders >>>

Ders Yorumları

Dersle ilgili görüşlerinizi ya da anlamadığınız her türlü konuyu yorum alanına yazabilirsiniz.