Excel Dersleri Excel Dersleri
03

Excel Macro ve VBA Nedir?

Bu derste Excel'de macro'nun (makronun) ve VBA'in ne anlama geldiğini öğreneceğiz.

Sunucu masraflarının yüksek olması sebebiyle
AdBlock uygulamanızı bu site için devredışı bırakırsanız sevinirim.
Hepinize Başarılar Dilerim!

Excel'de Macro Nedir?

excel macro

Excel’de sürekli tekrarladığımız görevler varsa bu görevleri otomatikleştirmek için makro kaydedebiliriz. Makro bizim istediğimiz sıklıkla çalışabilen bir eylem ya da eylemler kümesidir. Örneğin; her ay bir rapor oluşturduğumuzu ve bu raporda belirli değişkenlere ait toplamları bulduğumuzu varsayalım. Her ay bunları tek tek manuel yapmak yerine tek bir makro kaydı ile her seferinde otomatik olarak yapabiliriz.

İşte Excel’de makrolar sıklıkla manuel olarak yaptığımız işleri otomatikleştirerek bize tek seferde yapma imkânı sağlayan bir özelliktir.

VBA Nedir?

excel vba

VBA’den önce VB’nin ne olduğuna değinelim. VB yani Visual Basic, 1991 yılında Microsoft tarafından Basic programlama dili üzerinden geliştirilmiş nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Öğrenilmesi diğer programlama dillerine göre daha kolaydır ve çok kısa sürede profesyonel seviyede programlar yazılabilir.

VBA yani Visual Basic for Applications ise Visual Basic programlama dilinin Microsoft 365 ürünlerine uyarlanmış hâlidir. Diğer bir ifade ile Visual Basic programlama dilinin Excel’deki adı VBA’dir. VBA denilince aklınıza Excel’de makrolar gelmelidir. Çünkü her bir makro kaydı temelde VBA kodları ile kaydedilir ve bu kodlar üzerinde istenilen değişiklikler ve düzenlemeler yapılabilir. Hatta makro kaydı yapmadan tamamen VBA kodları ile makro yazılabilir.

İleri Düzey Excel Dersleri boyunca VBA dilini ve makroların nasıl kullanıldığını öğreneceğiz. İlk defa bir programlama dili öğrendiğinizi varsaydığım için başlangıçta bu dili öğrenmek size zor gelebilir. Ama başlangıçtaki bu zorluğu atlattığınızda daha kolay kod yazmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Bu sebeple başlangıçta hemen sıkılıp pes etmek yerine dişinizi sıkın ve kod yazmaktan keyif almaya bakın.

Hepinize tekrardan başarılar dilerim.

Sunucu masraflarının yüksek olması sebebiyle
AdBlock uygulamanızı bu site için devredışı bırakırsanız sevinirim.
Hepinize Başarılar Dilerim!

Bir sonraki derste Excel'de Geliştirici sekmesinin kullanımı konusuna değineceğiz.

<<< Bir Önceki Ders
Bir Sonraki Ders >>>

Ders Yorumları

Dersle ilgili görüşlerinizi ya da anlamadığınız her türlü konuyu yorum alanına yazabilirsiniz.