Neden Visual Studio ve ASP.NET MVC 4?

Bu bölümde tasarım editörü olarak neden Visual Studio'yu tercih ettiğimizi ve sitelerimizi neden ASP.NET MVC 4 teknolojisi ile tasarladığımızı öğreneceksiniz.

Neden Visual Studio?

Birçokları gibi ben de tasarıma Adobe Dreamweaver ile başladım. Yaklaşık bir sene boyunca sadece Dreamweaver kullandım. Bu editörü kullanmak ilk zamanlar oldukça zor geliyordu. Kullandıkça basitleşmeye başladı. Dreamweaver kullananlar bilirler. split adlı bir görünüm seçeneği vardır. Bu seçenek ile tasarım ve kodları aynı ekranda görebilirsiniz. Başlarda bu seçeneğini kullanıyor ve tasarımı panel üzerindeki hazır alanlardan yapıyordum. CSS3'ü öğrenmeye başladıkça sadece code görünümünü kullanmaya başladım. Çünkü Dreamweaver'ın design ekranı CSS3 kodlarını desteklemiyordu.

visual-studio-2012-logo.png

Gel zaman git zaman bendeniz işe girdi. İşte kurumsal web sitesini Dreamweaver ile tasarlamaya başladım. Arkadaşım "Neden Visual Studio kullanmıyorsun?" dedi. Beni Visual Studio kullanmaya zorladı. İyi ki de zorlamış. Visual Studio Ultimate 2012 henüz yeni yayınlanmıştı. Ben de bilgisayarıma kurdum. Arkadaşım 2010 sürümünü kullanıyordu. Kurulum oldukça uzun sürdü ve güncellemeleri de cabası.

Kod yazmaya başladığımda yazılımcı arkadaşım Visual Studio'da bazı ipuçları gösterdi. Örneğin; CTRL + A ve CTRL + K + D yaptıktan sonra tüm kodlar düzenleniyordu. Dreamweaver'da böyle bir özellik yoktu. Kod düzenlemeleri yapmak oldukça zordu. Bir sayfadaki sınıfı ya da ID'yi CTRL + (Sol Tık) ile seçince o sınıfın ya da ID'nin CSS koduna doğrudan gidebiliyordunuz. ReSharper eklentisi ile Dreamweaver'a fark atan bir intellisense'iniz oluyordu. Dreamweaver'da arayüz rengini değiştiremiyordunuz; fakat Visual Studio ile istediğiniz renk kombinasyonunu kullanabiliyordunuz.

Bir süre sonra arkadaşım MVC 4 anlatmaya başladı ve site sonlarındaki .html ve .htm gibi uzantılardan kurtulmuş oldum. En önemlisi layout (master page) olayı ile alt sayfalarda sadece o sayfaların kodları ile ilgilenebiliyordum. Sayfalar arası geçişler çok daha hızlı oluyordu ve geçişler sırasında yeniden yüklemeler ile karşılaşmıyordum.

Kısa zamanda Visual Studio favori tasarım editörüm oluverdi ve artık onsuz tasarım yapmıyordum. Şimdi size Visual Studio'nun birkaç avantajından bahsedeyim:

Neden ASP.NET MVC 4?

asp.net mvc 4 logo

Son olarak neden MVC 4 teknolojisini tercih ettiğimizi açıklayayım. İşte avantajları:

Bu özelliklerden sadece ikisi bile MVC 4'ü tercih etme sebebiniz olabilir.

Google Trends MVC 4

Google Trends'de MVC 4'ü aratırsanız 2013 yılında zirve yaptığını ve çok kısa bir sürede ne kadar yaygınlaştığını görebilirsiniz.

Eğer Visual Studio ve MVC 4 sizin de ilginizi çekiyorsa bir sonraki bölümde basit bir MVC 4 sitesi yapmayı öğrenebilirsiniz.

Temel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?
Come to the Dark Site!