Excel Dersleri Excel Dersleri
26

Biçim Boyacısı ve Hücre Stilleri

Bu derste Excel'de biçim boyacısı ve hücre stilleri konularına değinilecektir.

Sunucu masraflarının yüksek olması sebebiyle
AdBlock uygulamanızı bu site için devredışı bırakırsanız sevinirim.
Hepinize Başarılar Dilerim!

İlk olarak yukarıdaki indirme bağlantısı ile Biçim Boyacısı ve Hücre Stilleri çalışma kitabını açınız ve masaüstüne kaydediniz.

biçim boyacısı ve hücre stilleri
Büyütmek için görsele tıklayınız.
biçim boyacısı ve hücre stilleri

Biçim Boyacısı ve Hücre Stilleri çalışma kitabı görseldeki gibi açılacaktır.

Biçim Boyacısı

Kimi zaman yazı stili, font büyüklüğü, kalınlığı, hizası ve arkaplan rengi belli olan hücrelerin biçimini diğer hücrelerde kullanmak isteyebiliriz. Bunun her seferinde ilgili hücrelere yazı stili, font büyüklüğü, arkaplan rengi gibi değerler vermektense biçim boyacısını kullanırız.

Biçim Boyacısı, Giriş sekmesinde Pano bölmesinde yer almaktadır. Biçimini kopyalamak istediğimiz hücre ya da hücreleri seçtikten sonra bir kez Biçim Boyacısı'na tıklamak ve ardından sürükle-bırak yöntemi ile biçimlendirme yapmak istediğimiz hücreleri seçmek yeterlidir. Böylece seçtiğimiz hücreler biçim boyacısı ile aynı stilde görüntülenecektir.

Hücre Stilleri

Bir çalışma kitabında sürekli güncelleme yapıyor ve aynı yazı stillerini defalarca kullanıyorsak hücre stillerini kullanabiliriz.

Stillendirmesi tamamlanmış hücreleri seçtikten sonra Giriş sekmesinde Stiller bölmesinde yer alan stil listesini açıyoruz ve Yeni Hücre Stili'ne tıklıyoruz. Açılan Stil penceresinde bir stil başlığı belirliyoruz ve stilini uygulamasını istediğimiz biçimleri ilgili kutucuklardan seçiyoruz. Tamam'a tıkladıktan sonra ilgili stilimiz Stiller listesine kaydedilecektir. Stil vermek istediğimiz hücreleri seçtikten sonra daha önce verdiğimiz stil adına bir kez tıklamamız yeterlidir. Ayrıca stil listesindeki hazır stilleri de kullanabiliriz.

Özelleştirilmiş stillerin tek dezavantajı sadece tek bir çalışma kitabında kullanılabilmesidir. Belirlediğimiz stilleri başka çalışma kitaplarında kullanamamaktayız.

biçim boyacısı ve hücre stilleri
Büyütmek için görsele tıklayınız.
biçim boyacısı ve hücre stilleri

Stillendirmesi biten çalışma kitabımız yukarıdaki gibi görüntülenecektir.

Uygulama

Uygulama - Biçim Boyacısı ve Hücre Stilleri çalışma kitabını açınız ve masaüstüne kaydediniz. Bu derste öğrendiğiniz konuları çalışma kitabı üzerinde uygulayınız.

Bu derste öğretilenlerin çalışma kitabını yukarıdaki indir düğmesi ile indirebilirsiniz.

Bir sonraki derste koşullu biçimlendirme konusuna değinilecektir.

<<< Bir Önceki Ders
Bir Sonraki Ders >>>

Ders Yorumları

Dersle ilgili görüşlerinizi ya da anlamadığınız her türlü konuyu yorum alanına yazabilirsiniz.